אזרחות פורטוגלית –הדרך הקלה לאירופה

רבים מאיתנו חולמים על האפשרות לגור באירופה, לעבוד בכל רחבי היבשת מבלי שיידרש מאיתנו להוציא אישור מיוחד, ללמוד במחירים מצחיקים המסובסדים על ידי המדינה, ולבצע עסקים באופן חופשי עם כמה שפחות בירוקרטיה. ובכן, אפשר להפסיק לחלום ולהתחיל להגשים! כל מה שצריך זה להוציא אזרחות פורטוגלית ולזכות בחיים חדשים.

כיצד הגיעו היהודים לפורטוגל?

היהודים בגלות ידעו תקופות טובות יותר או פחות לאורך ההיסטוריה. אחת הדוגמאות לכך היא יהדות ספרד שנחשבה לאורך דורות לגדולה והמפוארת מכולן, עד שלפני כ- 500 שנים אולצה לעזוב את ספרד בגירוש המוני בשל אי ההסכמה להמיר את היהדותבנצרות. מספרד גורשו היהודים לפורטוגל ומשם לכל התפוצות.

בשנת 2015 החליטה ממשלת פורטוגל בחוק מדינה שכל הצאצאים של מגורשי ספרד שעברו דרך פורטוגל יכולים כעת לטעון לאזרחות פורטוגלית ולהפוך לאזרחי המדינה.פורטוגל משתייכת לאיחוד  האירופאי, מה שאומר שמי שזוכה לאזרחות מקומית הופך לאזרח אירופאי הזכאי להטבות רבות.

התנאים לקבלת האזרחות

על מנת לקבל אזרחות פורטוגלית יש לעמוד במספר תנאים ברורים:

  1. להוכיח קשר דם לאדם שעלה לישראל מאחת המדינות אליהם גורשו היהודים מספרד ופורטוגל. בין המדינות הנוספות שאליהן ברחו היהודים ניתן לציין את מרוקו, טוניס, אלג'יריה, מצרים, סוריה, טורקיה ועוד.
  2. להוכיח את עצם היותכם יהודים (באמצעות תעודות לידה, תעודות פטירה, תעודות עלייה לישראל וכו' – של הסבא והסבתא/ההורים/שלכם)

בנוסף יערך חקר מקיף לגבי שם המשפחה שלכם על גילגוליו השונים. ישנם שמות משפחה מובהקים אשר מזוהים עם ספרד ופורטוגל והדבר צריך להיבדק. כמו כן צריך להוכיח כי אין לכם שום רישום פלילי בעברכם.

כיצד מתחילים בתהליך?

למעשה, הנתיב הפורטוגלי לקבלת אזרחות נחשב למהיר ביותר מבין כל המדינות שמאפשרות זאת ע"פ קשר דם. מספיק ששם המשפחה שלכם מאושר ע"י ממשלת פורטוגל כ-"ספרדי" (ישנם אינדקסים שבהם תוכלו לבדוק האם שם המשפחה שלכם מופיע ברשימות) וכבר הדרך שלכם להוכחת היהדות והקשר המשפחתי לאדם שגורש מתקצרת. גם אם השם שלכם אינו מופיע ברשימה עדיין ניתן לקבל את האזרחות בבקשה מיוחדת.

הבקשה עצמה מתחילה בפנייה לקהילה היהודית בפורטוגל, אליה יש לשלוח את המסמכים שהשגתם, כולל מכתב המפרט אתהסיבה שבגינה אתם מעוניינים לקבל את האזרחות. לקהילה היהודית יש סמכות מיוחדת לבחון את הבקשה ובמידה והיא מאושרת, אתם כבר בחצי הדרך לאירופה כאשר שאר הטיפולהינו טכני בלבד וכולל תרגום מסמכים וחתימות נאמנות למקור יחד עם חותמות אפוסטיל על כל מסמך בנפרד.

הדרך לייעל את התהליך עוד יותר

חשוב מאוד לקבל ליווי ע"י משרד עורכי דין מוביל על מנת להגדיל את הסיכויים לקבלת האזרחות. משרד שכזה ימצא בקשרים הדוקים מול ראשי הקהילה היהודית בספרד ופורטוגל ואף מול אנשי השגרירות של פורטוגל בארץ. באופן זה הליך השגת המסמכים והאישורים הנדרשים מתייעל והדרך שלכם להשגת האזרחות המיוחלת מתקצרת באופן משמעותי למדי.